SVETOVÝ DEŇ UTEČENCOV

OSLÁVME SPOLOČNE SVETOVÝ DEŇ UTEČENCOV 2024!

Tak ako po minulé roky, aj tento rok si chceme pripomenúť a uctiť ľudí, ktorí boli nútení odísť zo svojich krajín a hľadať si nový domov niekde inde! Pri úteku ich sprevádzala odvaha, ale aj zraniteľnosť, až kým nenašli bezpečie v cudzej krajine. Spoznajme tých, ktorí pochádzajú z iných krajín a stali sa neoddeliteľnou súčasťou slovenskej spoločnosti.

Svetový deň utečencov 2024 si tento víkend pripomenieme v dvoch najväčších slovenských mestách, v Bratislave (sobota 22.6.) a Košiciach (nedeľa 23.6.).

BRATISLAVA – SOBOTA 22.6.2024

Podujatie Svetový deň utečencov v Bratislave 2024 spoluorganizujú @unhcrslovensko, @slovenskahumanitnarada a @nadaciams.

Začína o 14:00 na Primaciálnom námestí v Starom Meste bubnovacím workshopom, po ktorom nasleduje Dáždnikový pochod naprieč Starým Mestom až na Tyršovo nábrežie. Tam sa od 15:00 môžete tešiť na komunitný multižánrový program pre všetky vekové kategórie, na rôzne vystúpenia, workshopy a stánky.

U nás v stánku môžete ochutnať tradičné orientálne jedlá, napríklad pravú baklavu, vyskúšať si hidžáb či maľovanie hennou. 

KOŠICE – NEDEĽA 23.6.2024

Svetový deň utečencov oslávime aj v Košiciach, kde pripravované komunitné podujatie s bohatým multižánrovým programom spoluorganizujú @unhcrslovensko a @slovenskahumanitnarada.

Začiatok programu je o 14:00 v Tabačka Kulturfabrik a môžete tešiť na trh neziskových organizácií, rôzne aktivity pre deti, na ručne vyrábané hračky utečenkých z Ukrajiny a tiež na výstavu obrazov maliarky Tanii Stupnikove, ktorá bude dostupná v interiéri Tabačky. Výstavou vás prevedie samotná autorka obrazov. Samotný Dáždnikový pohod sa uskutoční o 17:00 po Hlavnej uluci okolo Dómu sv. Alžbety a späť do Tabačky.

Podujatia sú bezplatné, otvorené pre verejnosť a pozývame všetkých, aby sa k nám pridali a vyjadrili svoju podporu utečencom a utečenkám na Slovensku.

Tešíme sa na vás!