WORLD REFUGEE DAY 2024

Cez víkend 22. a 23. júna 2024 sme si pripomenuli na Slovensku Svetový deň utečencov, ktorý sa po celom svete oslavuje 20. júna ako pripomienka na ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a krajiny.

Každý rok sú milióny ľudí po celom svete prinútení opustiť svoj domov a hľadať bezpečie, istoty a nový život inde, v cudzej krajine. A to z rôznych dôvodov, v dôsledku vojnových konfliktov a kríz, kvôli náboženskému, rasovému alebo inému prenasledovaniu, dôvodom sú aj klimatické zmeny a s nimi súvisiaci hladomor a pod. V roku 2023 dosiahol počet násilne vysídlených osôb historické maximum – na úrovni viac ako 114 miliónov! Medzi kľúčové krajiny vysídľovania patril Afganistan, Konžská demokratická republika, krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku, Mjanmarsko, Somálsko, Sudán a Ukrajina. Ak eskalácia konfliktu v pásme Gazy od októbra 2023 a súvisiaca humanitárna kríza výrazne zvýšili potreby ochrany v tomto regióne.

 

Významné posolstvo tohto dňa

 

Aj my na Slovensku sme sa pridali k oslavám Svetového dňa utečencov, ktorého hlavným posolstvom je: „Nádej ďaleko od domova – svet aj pre utečencov“. Cieľom je ukázať, prečo a ako môže svet urobiť viac pre začlenenie utečencov a utečeniek a aký prínos má ich integrácia a inklúzia do spoločnosti. Prečo a ako je potrebné vytvárať nádej a prinášať konkrétne riešenia, ako aj informovať o potrebe otvárať príležitosti, aby mohli plnohodnotne prosperovať v komunitách, ktoré ich prijali. V tento deň sa ľudia po celom svete alegoricky „skryjú“ pod dáždniky, aby tak symbolicky vyjadrili solidaritu so žiadateľmi a žiadateľkami o azyl, ľuďmi, ktorí získali doplnkovú ochranu i utečencami a utečenkami.

Podujatia k tomuto dňu sa konali v dvoch najväčších slovenských mestách, v Bratislave v sobotu 22. júna a Košiaciam patrila nedeľa 23. júna.

Bratislava s tradičným bubnovacím workshopom

Oslavy Svetového dňa utečencov v Bratislave pripravili a zorganizovali Slovenská humanitná rada, UNHCR Slovensko a Nadácia Milana Šimečku. Už tradične sa začali bubnovacím workshopom skupiny Jamadan na Primaciálnom námestí, odkiaľ sa pokračovalo Dáždnikovým pochodom naprieč Starým Mestom. Účastníci pochodu rozprestreli svoje dáždniky ako symbol záchrany a istoty nad tými, ktorí to potrebujú. Nielen na Slovensku, ale po celom svete Dáždnikové pochody upozorňujú na to, ako veľmi sú ľudia na úteku zraniteľní a potrebujú našu pomoc.

Dáždnikový pochod sprevádzaný bubnami vyústil na Tyršáku, kde bol pripravený pre zúčastnených aj širokú verejnosť bohatý multikultúrny program a rôzne workshopy (šachový, linorytu a linotlače, maľovanie hennou, tkanie náramkov a pod.). Nechýbali ani príhovory organizátorov – Petra Devínskeho zo Slovenskej humanitnej rady, Danijely Popovic – Efendic z UNHCR Slovensko, Veroniky Fishbone Vlčekovej z Nadácie Milana Šimečku a prítomným sa prihovorila aj Veronika Mikušiaková, riaditeľka Dublinského strediska za Migračný úrad MV SR.

Celé poobedie boli pre návštevníkov na Tyršáku pripravené stánky rôznych neziskových organizácií, ktoré sa venujú a pomáhajú ľuďom na úteku, kde mohli ochutnať tradičné zahraničné pokrmy, osviežiť sa nápojmi a dozvedieť sa viac o téme utečenectva a pomoci.

Komornejšie Košice

Akciu k Svetovému dňu utečencov v Košiciach zorganizovali Slovenská humanitná rada a UNHCR Slovensko, v spolupráci s mestom Košice. V útulnom art priestore Tabačka Kulturfabrik bol pripravený komorný komunitný program, na ktorom sa zúčastnili viaceré neziskové organizácie, ako napríklad Mareena, IOM, Liga za ľudské práva a Gréckokatolícka eparchiálna charita Košice.

Program bol pestrý a veľmi zaujímavý, pre všetky vekové kategórie. Atraktívna pre prítomných bola nepochybne výstava ukrajinskej maliarky, utečenkyne, Tanii Stupnikovej. Jej obrazy s jedinečným a unikátnym posolstvom boli vystavené v interiéri Tabačky a bol o ne enormný záujem. Môžete si ich pozrieť aj na jej stránke: https://stupnikova.art. Ani tu nechýbalo dobré jedlo a pitie, ochutnať sa dali cudzokrajné špeciality z ďalekých aj blízkych krajín, napríklad bieloruská studená polievka cholodnik alebo skvelé koláčiky, ktoré pripravila naša klientka z Líbye.

Aj v Košiciach prejavili účastníci solidaritu s utečencami v rámci Dáždnikového pochodu, ktorý vyústil pri  dominante mesta, Dóme sv. Alžbety.

Celý víkend patril solidarite, akceptácii a porozumeniu s ľuďmi, ktorí nútene stratili svoj domov a hľadajú bezpečie, otvorenú náruč v inej krajine a snažia sa integrovať do našej spoločnosti. „Slovensko je bezpečná a demokratická krajina, v ktorej utečenci, ktorí prichádzajú na naše územie hľadajú bezpečie a nový domov.  Dennodenne poskytujeme pomoc našim klientom a je pre nás veľmi dôležité poukázať na to, aký život utečenci prežívajú od svojho často nechceného rozhodnutia utiecť zo svojej krajiny až po miesto, kde nájdu svoj druhý domov. Aj preto si každý rok pripomíname Svetový deň utečencov ako prejav solidarity voči utečencom na celom svete,“ hovorí prezident Slovenskej humanitnej rady Peter Devínsky.